W nowoczesnych wnętrzach coraz popularniejsze są elektrycznie sterowane przesłony okien. Pozwalają na wygodne przesłanianie nawet trudno dostępnych, bądź dużych rozmiarów okien. Często dostarczane są już nie tylko z opcją sterownia z przycisku, ale z pilota bezprzewodowego lub nawet grupowego sterownika centralnego.
Dzięki podłączeniu wszystkich napędów okien do systemu inteligentnego budynku zyskujemy nowe możliwości:
- możliwość otwierania pojedynczej, kilku lub wszystkich przesłon okiennych na raz
- automatyczne zamykanie przy wyjściu z domu i otwieranie po powrocie
- automatyczne zamykanie po zmierzchu i otwieranie nad ranem
- częściowe lub całościowe zamykanie przy dużym słońcu, aby uniknąć przegrzania wnętrza
- sterowanie kątem lamelek żaluzji wewnętrznych lub zewnętrznych fasadowych w zależności od pory dnia i wysokości słońca
- możliwość otwierania i zamykania z tych samych przycisków co oświetlenie (nie potrzebne dodatkowe przyciski przy oknie lub wejściu)
Wszystkie powyższe automatyczne działania mogą być uzależnione od dodatkowych czynników takich jak: obecność użytkowników, pora dnia, wielkość nasłonecznienia, uzbrojenie alarmu. Dla przykładu: w ciągu dnia po wejściu do domu i rozbrojeniu alarmu automatycznie zostaną podniesione rolety zewnętrzne, ale po zmierzchu już nie. Poszczególne funkcje, czy scenariusze mogą być z łatwością zmienione korzystając z aplikacji na urządzeniu mobilnym.
Poza roletami, żaluzjami czy elektrycznymi zasłonami (karnisze elektrycznie sterowane) możliwe jest również sterowanie żaluzjami fasadowymi (w szczególności kątem lamelek), markizami, czy elektrycznie uchylanymi oknami (przy wykorzystaniu odpowiednich siłowników). Informacje ze stacji pogodowej pozwalają na automatyczne zamknięcie okien i markiz w razie opadów lub zbyt silnego wiatru.
Koszty podłączenia do systemu inteligentnego domu na ogół nie przekraczają kosztów pilotów, bądź sterowników proponowanych przez firmy dostarczające powyższe przesłony, a zyskujemy znacznie więcej możliwości.