Jedną z ważniejszych funkcji inteligentnego budynku jest sterowanie ogrzewaniem. Pozwala nie tylko uzyskać wysoki komfort, dzięki utrzymwaniu pożądanej temperatury, ale również duże oszczędności. W odróżnieniu od zwykłychgłowic na grzejnikach, badź głowic termostatycznych w inteligentnym budynku możemy ustawić pożądaną temperaturę co do dziesiątej części stopnia, a sterownik sam zadba aby niezależnie od warunków zewnętrznych ogrzać wnętrze i utrzymać pożądaną przez nas temperaturę. Największą jednak zaletą takich rozwiązań jest nie tylkow wyższy komfort, ale możliwość poczynienia oszczędności na ogrzewaniu.
Oszczędności w ogrzewaniu
Szacuje się, że obniżenie temperatury o 1 stopień przekłada się nawet na 6% oszczędności w ogrzewaniu. Dzięki inteligentnemu budynkowi możemy z łatwością zaprogramować obniżenie temperatury w nocy w części dziennej, czy po wyjściu z domu we wszystkich pomieszczeniach. Po powrocie lub o zadanej godzinie przywrócone zostaną poprzednie ustawienia temperatur. W połączeniu z wykorzystaniem czujnika ruchu lub obecności możliwe jest także zmniejszenie ogrzewania w pomieszczeniach, w których od dłuższego czasu nikt nie przebywał oraz automatyczne przywrócenie komfortowej wartości temperatury gdy tylko ktoś wejdzie do pokoju. Dodatkowe oszczędności można osiągnąć dzięki zastosowaniu kontaktronów okiennych i wyłączaniu ogrzewania na czas wietrzenia w pomieszczeniu. Oczywiście wszystkie te czynności można wykonywać samodzielnie, bez systemów automatyki, ale kto by o tym pamiętał aby przed wyjście z domu przykręcić wszystkie grzejniki?
Wielkość oszczędności na ogrzewaniu zależna jest od wielu czynników: wiadomo, że będą znacznie większe w starszych, gorzej ocieplonych budynkach z drogim źródłem ciepła (np. dowożony gaz do zbiornika na posesji), a znacznie mniejsze w domach pasywnych z zainstalowaną pompą ciepła. Niemniej inwestycja w inteligentny budynek i sterowanie ogrzewaniem potrafi się zwrócić nawet już po 5-6 latach.
Odczyt i zadawanie temperatury
Możliwości są różne w zależności odwybranego systemu. Obecnie pewnym standardem jest możliwość kontroli temperatury z urządzeń mobilnych – smartfonu, tabletu (niezależnie czy to będzie iPhone, czy telefon z Androidem). Daje to duży komfort możliwości regulacji temperatury zarówno będąc w domu bez chodzenia po wszystkich pomieszczeniach, jak i poza nim. Można ustawić temperaturę dla każdego pomieszczenia z osobna lub przełączyć tryb pracy całego systemu ogrzewania (np. Dzień, Noc, Wyjazd).
Większość systemów posiada również w swojej ofercie regulatory temperatury naścienne, zazwyczaj wbudowane w przycisk do sterowania oświetleniem. Dzięki wbudowanemu wyświetlaczowi możemy z łatwością odczytać temperaturę i ustawić wartość pożądaną, a nawet zmienić tryb pracy ogrzewania dla wybranego pomieszczenia.